- Akční ceny
-
-
- 1kanálové relé se suchým kontaktem
- 1kanálové relé s měřením spotřeby
- 2kanálové relé
- 2kanálové relé s měřením spotřeby
- Relé se 3 a více kanály
- Měřiče spotřeby
- Ovládání osvětlení pro instalace bez nulového vodiče
- Stmívače
- Ovladače 0/1–10 V
- Ovladače RGBW/RGBWW
- Vstupní moduly
- Ovládací panely
- Zásuvky pro vnitřní použití
- Zásuvky pro venkovní použití
- Chytré žárovky
- Senzory a dálkové ovladače
- Příslušenství Shelly
- Produkty Powered by Shelly
- Chytré termostaty tado°
- Chytré zámky Nuki
- Chytré osvětlení Innr
-
-
-
- Lubrikanty
- Kabelové punčošky
- Kabelové punčošky s rychloupínáním
- Kabelové smyčky
- GF3 SLIM
- GF3 Pero ze skelného vlákna Ø 3mm
- RP5
- RP 1
- RT 2008
- GF4.5 Pero ze skelného vlákna Ø 4,5 mm
- GF6 Pero ze skelného vlákna Ø 6 mm
- GF7.5 Pero ze skelného vlákna Ø 7,5 mm
- GF9 Pero ze skelného vlákna Ø 9 mm
- GF11 Pero ze skelného vlákna Ø 11 mm
- GF15 Pero ze skelného vlákna Ø 15 mm
- Runposticks
- CW 800 E Vřetenový naviják
- RM35 Přístroje pro měření délky kabelů
- RC3 Inspekční kamera
- RC2 Inspekční kamera
- XB 300, XB 500 a XB 500 T
- CB 260 Kabelový box
- PRO 530/670 Odvíječka kabelových bubnů
- Runpofilter 4500
- Akční sety
-
-
-
- Výprodej
- Domů
- propojování svářecích kleští se svářecím zařízením
- NEXANS Svařovací kabel H01N2-D 1x35 (35 mm²), černý NEXANS Svařovací kabel H01N2-D 1x35 (35 mm²), černý
NEXANS Svařovací kabel H01N2-D 1x35 (35 mm²), černý
- Popis
- Parametry produktu
- Ke stažení
Kabel je určen k propojování svářecích kleští se svářecím zařízením. Pro flexibilní připojení pod malým napětím. K použití ve venkovním i vnitřním prostředí.
Svařujete výkonnějším zdrojem nebo delší dobu bez přestávky a původní kabel se vám zahřívá? NEXANS H01N2-D 1x35 je harmonizovaný svařovací kabel s jednou žílou o průřezu 35 mm². Větší průřez znamená vyšší zatížitelnost a menší úbytek napětí, jemně lanovaný vodič z tenkých měděných drátků přitom zůstává dobře ovladatelný. Pryžový plášť ze zesíťovaného elastomeru odolává oleji a nešíří plamen. Kabel vyrábí Nexans France v závodě Bohain pod značkou TITARC a je určen pro svařovací obvody a jiné ohebné spoje s napětím nejvýše 100 V.
Je to pro vás?
Ano, pokud:
- máte výkonnější svářečku a průřez 25 mm² vám nestačí
- svařujete s vyšším zatěžovatelem, například na poloautomatu
- potřebujete delší svařovací kabely a chcete menší úbytek napětí
- váš proud a zatěžovatel odpovídají zatížitelnosti průřezu 35 mm² v tabulce níže
- kabel přijde do styku s olejem a mazivy
- pracujete uvnitř i venku
Ne, zvolte jiný model, pokud:
- máte menší svářečku a dáváte přednost lehčímu kabelu, pak zvolte 1x25
- svařujete trvale proudem nad 216 A, pak zvolte 1x50, nad 273 A zvolte 1x70
- hledáte kabel pro síťové napětí 230 V nebo 400 V, na to slouží například pryžový kabel H07RN-F
Hlavní vlastnosti
- jedna žíla 35 mm², jemně lanovaný vodič třídy 6 z holé žíhané mědi
- jmenovité napětí 100/100 V, určeno pro svařovací obvody
- zatížitelnost 225 A při zatěžovateli 100 %, 290 A při 60 % a 375 A při 35 %
- úbytek napětí 0,709 V na 10 m při 100 A
- plášť ze zesíťovaného elastomeru EM5, odolný vůči oleji
- nešíří plamen podle EN 60332-1-2
- harmonizovaný kabel podle EN 50525-2-81, licence HAR
- vnější průměr 11,4 až 14,2 mm
Konstrukce
Vodič o průměru 7,7 mm je spleten z drátků holé žíhané mědi o průměru nejvýše 0,21 mm, podle technického listu jde o třídu 6 podle IEC 60228. Mezi vodičem a pláštěm je separační páska. Plášť ze speciálního zesíťovaného elastomeru typu EM5 je černý, celková tloušťka izolace a pláště je 2,0 mm. Na plášti je potisk USE HAR H01N2-D 1 x 35 s číslem výrobního závodu 213. Uvnitř kabelu je podle licence HAR modročervená identifikační nit výrobce. Harmonizační licenci vydala zkušebna LCIE pod číslem 644735 a potvrzuje shodu s normou EN 50525-2-81.
Odolnost
Plášť je odolný vůči oleji, zkouška podle normy probíhá v oleji při 100 °C, a snáší náhodný kontakt s mazivy a slabými kyselinami. Kabel nešíří plamen podle EN 60332-1-2. Výrobce uvádí dobrou odolnost proti povětrnosti, kabel je proto vhodný i pro venkovní svařování. Vodu snáší jen při náhodném kontaktu. Odolnost proti nárazům je podle výrobce střední, kabel tedy chraňte před přejížděním a pádem těžkých dílů.
Instalace a použití
Kabel propojuje svařovací zdroj s držákem elektrody a slouží i jako zemnicí kabel k obrobku. Vhodný je také pro jiné ohebné spoje pod malým napětím. Na straně zdroje se obvykle osazuje rychlospojkou, na druhém konci držákem, zemnicí svorkou nebo kabelovým okem. Koncovky vybírejte pro průřez 35 mm² a vnější průměr 11,4 až 14,2 mm. Nejmenší poloměr ohybu při pevném uložení je podle výrobce 38 mm. Pro ohýbání za pohybu výrobce hodnotu neuvádí, volte proto větší poloměr. Vodič smí mít v provozu nejvýše 85 °C a při zkratu 250 °C. Při převozu a manipulaci doporučuje výrobce teplotu nejméně -20 °C.
Kde najde využití
- kabel k držáku elektrody u výkonnější svářečky
- zemnicí neboli zpětný kabel se svorkou k obrobku
- svařovací poloautomaty s delší dobou svařování
- výrobní svařovací pracoviště a kovovýroba
- delší svařovací kabely, kde záleží na úbytku napětí
- jiné ohebné spoje pracující pod malým napětím do 100 V
Důležité před nákupem
- Kabel je určen jen pro napětí do 100 V. Pro připojení svářečky do sítě 230 V nebo 400 V se nesmí použít.
- Pro zařízení s napětím nad 100 V, například pro plazmové řezačky, kabel nepoužívejte.
- Kabel má jednu žílu. Obvykle potřebujete dva kabely, k držáku elektrody a k zemnicí svorce, objednejte délku pro oba.
- Průřez vybírejte podle proudu a zatěžovatele svářečky. Při poloautomatickém svařování bývá zatěžovatel podle výrobce 30 až 85 %, při ručním 30 až 60 %.
- Tabulka výrobce kabelu vychází z pětiminutového cyklu. Štítky svářeček obvykle uvádějí zatěžovatel pro desetiminutový cyklus, proto při stejném procentu doporučujeme volit průřez s rezervou.
- Zatížitelnost v tabulce platí pro okolní teplotu 25 °C. Při 30 °C ji výrobce snižuje koeficientem 0,96, při 35 °C 0,91, při 40 °C 0,87 a při 45 °C 0,82. Pro vyšší okolní teplotu výrobce koeficient neuvádí.
- Pro trvalé zatížení volně na vzduchu uvádí technický list 216 A. Hodnoty pro svařovací cyklus pocházejí ze staršího listu řady a platí pro okolní teplotu 25 °C. Pro trvalé svařování doporučujeme počítat s nižší z obou hodnot.
- Úbytek napětí je podle výrobce 0,709 V na 10 m při 100 A stejnosměrného proudu a teplotě vodiče 85 °C. Počítejte s délkou obou kabelů.
- Při trvalém svařování u horní hranice zatížitelnosti doporučujeme větší průřez s rezervou, kabel se pak méně zahřívá a déle vydrží.
- Rychlospojky a držáky vybírejte pro průřez 35 mm² a vnější průměr 11,4 až 14,2 mm.
- Kabel se prodává na metry, koncovky nejsou součástí.
Rozměry a zatížitelnost
| Parametr | Hodnota | Co to znamená v praxi |
|---|---|---|
| Zatížitelnost při zatěžovateli 100 / 85 / 60 / 35 % | 225 / 245 / 290 / 375 A | pětiminutový cyklus při okolní teplotě 25 °C, se štítkem svářečky porovnávejte s rezervou |
| Trvalá zatížitelnost na vzduchu | 216 A | údaj technického listu pro trvalý proud |
| Úbytek napětí | 0,709 V na 10 m při 100 A | vypočteno pro teplotu vodiče 85 °C, dva kabely po 10 m znamenají při 100 A asi 1,4 V |
| Odpor vodiče při 20 °C | nejvýše 0,554 Ω/km | nejvýše 0,006 Ω na 10 m |
| Vnější průměr | 11,4 až 14,2 mm | podle něj vybírejte rychlospojku a držák |
| Hmotnost | přibližně 400 kg/km | 10 m kabelu váží asi 4,0 kg |
| Teplota vodiče | 85 °C / 250 °C | v provozu / při zkratu |
Časté dotazy
Jaký proud kabel 1x35 unese?
Podle výrobce 225 A při zatěžovateli 100 %, 290 A při 60 % a 375 A při 35 %, vše při okolní teplotě 25 °C. Pro trvalý proud volně na vzduchu uvádí technický list 216 A.
Hodí se kabel pro poloautomat?
Ano, pokud proud a zatěžovatel vašeho zdroje odpovídají tabulce. Poloautomatické svařování má podle výrobce zatěžovatel 30 až 85 %, u vyšších hodnot počítejte s nižší zatížitelností.
Mohu kabelem připojit svářečku do zásuvky?
Ne. Kabel je určen jen pro svařovací obvod do 100 V. Pro přívod ze sítě použijte kabel pro síťové napětí, například H07RN-F.
Proč volit větší průřez, když svářečka funguje i s menším?
Větší průřez se méně zahřívá a má nižší úbytek napětí. U 1x35 je to podle výrobce 0,709 V na 10 m při 100 A, u 1x25 téměř 1 V.
Kolik metrů objednat?
Sečtěte délku kabelu k držáku a délku zemnicího kabelu. Obě se podílejí na úbytku napětí.
Vydrží kabel venku?
Ano. Výrobce uvádí dobrou odolnost proti povětrnosti a provozní teplotu -25 až +60 °C. Do vody kabel trvale neponořujte.
1x35 nebo 1x50?
| Parametr | H01N2-D 1x35 | H01N2-D 1x50 |
|---|---|---|
| Zatížitelnost při zatěžovateli 60 % | 290 A | 365 A |
| Zatížitelnost při zatěžovateli 100 % | 225 A | 285 A |
| Úbytek napětí na 10 m při 100 A | 0,709 V | 0,493 V |
| Vnější průměr | 11,4 až 14,2 mm | 13,2 až 16,5 mm |
| Hmotnost | přibližně 400 kg/km | přibližně 524 kg/km |
1x35 je rozumná volba pro výkonnější dílenské zdroje a poloautomaty. 1x50 zvolte pro trvalé svařování vyšším proudem nebo pro dlouhé kabely, kde rozhoduje nízký úbytek napětí, a počítejte s vyšší hmotností.
| barva | cerna |
| Rozměr | 1x35 |
| Typové označení | H01N2-D |
| Určené pro | propojování svářecích kleští se svářecím zařízením |
| Výrobce | Nexans France |