- Akční ceny
-
-
- 1kanálové relé se suchým kontaktem
- 1kanálové relé s měřením spotřeby
- 2kanálové relé
- 2kanálové relé s měřením spotřeby
- Relé se 3 a více kanály
- Měřiče spotřeby
- Ovládání osvětlení pro instalace bez nulového vodiče
- Stmívače
- Ovladače 0/1–10 V
- Ovladače RGBW/RGBWW
- Vstupní moduly
- Ovládací panely
- Zásuvky pro vnitřní použití
- Zásuvky pro venkovní použití
- Chytré žárovky
- Senzory a dálkové ovladače
- Příslušenství Shelly
- Produkty Powered by Shelly
- Chytré termostaty tado°
- Chytré zámky Nuki
- Chytré osvětlení Innr
-
-
-
- Lubrikanty
- Kabelové punčošky
- Kabelové punčošky s rychloupínáním
- Kabelové smyčky
- GF3 SLIM
- GF3 Pero ze skelného vlákna Ø 3mm
- RP5
- RP 1
- RT 2008
- GF4.5 Pero ze skelného vlákna Ø 4,5 mm
- GF6 Pero ze skelného vlákna Ø 6 mm
- GF7.5 Pero ze skelného vlákna Ø 7,5 mm
- GF9 Pero ze skelného vlákna Ø 9 mm
- GF11 Pero ze skelného vlákna Ø 11 mm
- GF15 Pero ze skelného vlákna Ø 15 mm
- Runposticks
- CW 800 E Vřetenový naviják
- RM35 Přístroje pro měření délky kabelů
- RC3 Inspekční kamera
- RC2 Inspekční kamera
- XB 300, XB 500 a XB 500 T
- CB 260 Kabelový box
- PRO 530/670 Odvíječka kabelových bubnů
- Runpofilter 4500
- Akční sety
-
-
-
- Výprodej
- Domů
- Značky
- NEXANS Svařovací kabel H01N2-D 1x70 (70 mm²), černý NEXANS Svařovací kabel H01N2-D 1x70 (70 mm²), černý
NEXANS Svařovací kabel H01N2-D 1x70 (70 mm²), černý
- Popis
- Parametry produktu
- Ke stažení
Kabel je určen k propojování svářecích kleští se svářecím zařízením. Pro flexibilní připojení pod malým napětím. K použití ve venkovním i vnitřním prostředí.
Potřebujete svařovací kabel pro nejvyšší proudy, trvalé svařování na automatu nebo velmi dlouhé propojení zdroje s pracovištěm? NEXANS H01N2-D 1x70 je harmonizovaný svařovací kabel s jednou žílou o průřezu 70 mm². Z pětice průřezů 1x16 až 1x70 má nejvyšší zatížitelnost a nejnižší úbytek napětí. Lanovaný vodič z holé žíhané mědi zůstává ohebný a pryžový plášť ze zesíťovaného elastomeru odolává oleji a nešíří plamen. Kabel vyrábí Nexans France v závodě Bohain pod značkou TITARC a je určen pro svařovací obvody a jiné ohebné spoje s napětím nejvýše 100 V.
Je to pro vás?
Ano, pokud:
- svařujete trvale vysokým proudem, na automatu nebo poloautomatu
- potřebujete zatížitelnost nad 300 A i při zatěžovateli 100 %
- propojujete zdroj s pracovištěm na delší vzdálenost a chcete co nejnižší úbytek napětí
- váš proud a zatěžovatel odpovídají zatížitelnosti průřezu 70 mm² v tabulce níže
- kabel přijde do styku s olejem a mazivy
- pracujete uvnitř i venku
Ne, zvolte jiný model, pokud:
- máte běžnou dílenskou svářečku, pak zvolte lehčí 1x25 nebo 1x35
- vám stačí trvalá zatížitelnost do 273 A, pak postačí lehčí 1x50
- hledáte kabel pro síťové napětí 230 V nebo 400 V, na to slouží například pryžový kabel H07RN-F
Hlavní vlastnosti
- jedna žíla 70 mm², lanovaný ohebný vodič z holé žíhané mědi
- jmenovité napětí 100/100 V, určeno pro svařovací obvody
- zatížitelnost 355 A při zatěžovateli 100 %, 460 A při 60 % a 600 A při 35 %
- úbytek napětí 0,348 V na 10 m při 100 A
- plášť ze zesíťovaného elastomeru EM5, odolný vůči oleji
- nešíří plamen podle EN 60332-1-2
- harmonizovaný kabel podle EN 50525-2-81, licence HAR
- vnější průměr 15,3 až 19,2 mm
Konstrukce
Vodič o průměru 11,0 mm je lanovaný z holé žíhané mědi a od pláště ho odděluje separační páska. Výrobce kabel jako celek řadí mezi velmi ohebné. Plášť ze speciálního zesíťovaného elastomeru typu EM5 je černý, celková tloušťka izolace a pláště je u tohoto průřezu 2,4 mm. Na plášti je potisk USE HAR H01N2-D 1 x 70 s číslem výrobního závodu 213 a uvnitř kabelu je podle licence HAR modročervená identifikační nit výrobce. Harmonizační licenci vydala zkušebna LCIE pod číslem 644735 a potvrzuje shodu s normou EN 50525-2-81.
Odolnost
Plášť je odolný vůči oleji, zkouška podle normy probíhá v oleji při 100 °C, a snáší i náhodný kontakt s mazivy a slabými kyselinami. Kabel nešíří plamen podle EN 60332-1-2. Odolnost proti povětrnosti je podle výrobce dobrá, kabel lze proto používat i venku. Vodu snáší jen při náhodném kontaktu. Odolnost proti nárazům uvádí výrobce jako střední, kabel tedy chraňte před přejížděním a pádem těžkých dílů.
Instalace a použití
Kabel propojuje svařovací zdroj s držákem elektrody a slouží jako zemnicí kabel k obrobku. Hodí se i pro jiné ohebné spoje pod malým napětím. Koncovky, rychlospojky a kabelová oka vybírejte pro průřez 70 mm² a vnější průměr 15,3 až 19,2 mm. Nejmenší poloměr ohybu při pevném uložení je podle výrobce 52 mm. Pro ohýbání za pohybu výrobce hodnotu neuvádí, volte proto větší poloměr. Vodič smí mít v provozu nejvýše 85 °C a při zkratu 250 °C. Při převozu a manipulaci doporučuje výrobce teplotu nejméně -20 °C. Deset metrů kabelu váží asi 7,4 kg, proto ho doporučujeme hlavně pro delší propojení mezi zdrojem a pracovištěm, kde se s kabelem tolik nemanipuluje.
Kde najde využití
- automatické a poloautomatické svařování s vysokým zatěžovatelem
- kabely k výkonným svařovacím zdrojům
- zemnicí neboli zpětný kabel pro vysoké svařovací proudy
- dlouhá propojení mezi zdrojem a pracovištěm
- výrobní svařovací linky a kovovýroba
- jiné ohebné spoje pracující pod malým napětím do 100 V
Důležité před nákupem
- Kabel je určen jen pro napětí do 100 V. Pro připojení svářečky do sítě 230 V nebo 400 V se nesmí použít.
- Pro zařízení s napětím nad 100 V, například pro plazmové řezačky, kabel nepoužívejte.
- Kabel má jednu žílu. Obvykle potřebujete dva kabely, k držáku elektrody a k zemnicí svorce, objednejte délku pro oba.
- Průřez vybírejte podle proudu a zatěžovatele svářečky. Automatické svařování má podle výrobce zatěžovatel až 100 %, poloautomatické 30 až 85 %.
- Tabulka výrobce kabelu vychází z pětiminutového cyklu. Štítky svářeček obvykle uvádějí zatěžovatel pro desetiminutový cyklus, proto při stejném procentu doporučujeme volit průřez s rezervou.
- Zatížitelnost v tabulce platí pro okolní teplotu 25 °C. Při 30 °C ji výrobce snižuje koeficientem 0,96, při 35 °C 0,91, při 40 °C 0,87 a při 45 °C 0,82. Pro vyšší okolní teplotu výrobce koeficient neuvádí.
- Pro trvalé zatížení volně na vzduchu uvádí technický list 340 A. Hodnoty pro svařovací cyklus pocházejí ze staršího listu řady a platí pro okolní teplotu 25 °C. Pro trvalé svařování doporučujeme počítat s nižší z obou hodnot.
- Úbytek napětí je podle výrobce 0,348 V na 10 m při 100 A stejnosměrného proudu a teplotě vodiče 85 °C. Počítejte s délkou obou kabelů.
- Kabel váží přibližně 736 kg/km, 10 m tedy asi 7,4 kg. Pro práci s držákem v ruce je těžký.
- Koncovky vybírejte pro průřez 70 mm² a vnější průměr 15,3 až 19,2 mm.
- Kabel se prodává na metry, koncovky nejsou součástí.
Rozměry a zatížitelnost
| Parametr | Hodnota | Co to znamená v praxi |
|---|---|---|
| Zatížitelnost při zatěžovateli 100 / 85 / 60 / 35 % | 355 / 380 / 460 / 600 A | pětiminutový cyklus při okolní teplotě 25 °C, se štítkem svářečky porovnávejte s rezervou |
| Trvalá zatížitelnost na vzduchu | 340 A | údaj technického listu pro trvalý proud |
| Úbytek napětí | 0,348 V na 10 m při 100 A | vypočteno pro teplotu vodiče 85 °C, dva kabely po 10 m znamenají při 100 A asi 0,7 V |
| Odpor vodiče při 20 °C | nejvýše 0,272 Ω/km | nejvýše 0,003 Ω na 10 m |
| Vnější průměr | 15,3 až 19,2 mm | podle něj vybírejte rychlospojku a koncovky |
| Hmotnost | přibližně 736 kg/km | 10 m kabelu váží asi 7,4 kg |
| Teplota vodiče | 85 °C / 250 °C | v provozu / při zkratu |
Časté dotazy
Jaký proud kabel 1x70 unese?
Podle výrobce 355 A při zatěžovateli 100 %, 460 A při 60 % a 600 A při 35 %, vše při okolní teplotě 25 °C. Pro trvalý proud volně na vzduchu uvádí technický list 340 A.
Kdy se vyplatí 1x70 místo 1x50?
Když svařujete trvale proudem nad 273 A nebo potřebujete velmi dlouhé kabely. 1x70 má podle výrobce úbytek 0,348 V na 10 m při 100 A, 1x50 0,493 V.
Mohu kabelem připojit svářečku do zásuvky?
Ne. Kabel je určen jen pro svařovací obvod do 100 V. Pro přívod ze sítě použijte kabel pro síťové napětí, například H07RN-F.
Není kabel pro práci v ruce příliš těžký?
Deset metrů váží asi 7,4 kg. Doporučujeme ho proto hlavně pro propojení zdroje s pracovištěm nebo u automatů, kde se s ním tolik nemanipuluje.
Kolik metrů objednat?
Sečtěte délku kabelu k držáku a délku zemnicího kabelu. Na úbytku napětí se podílejí oba.
Vydrží kabel venku?
Ano. Výrobce uvádí dobrou odolnost proti povětrnosti a provozní teplotu -25 až +60 °C. Do vody kabel trvale neponořujte.
1x70 nebo 1x50?
| Parametr | H01N2-D 1x70 | H01N2-D 1x50 |
|---|---|---|
| Zatížitelnost při zatěžovateli 100 % | 355 A | 285 A |
| Zatížitelnost při zatěžovateli 60 % | 460 A | 365 A |
| Úbytek napětí na 10 m při 100 A | 0,348 V | 0,493 V |
| Vnější průměr | 15,3 až 19,2 mm | 13,2 až 16,5 mm |
| Hmotnost | přibližně 736 kg/km | přibližně 524 kg/km |
1x70 zvolte pro trvalé svařování nejvyššími proudy a pro dlouhá propojení, kde rozhoduje nízký úbytek napětí. 1x50 je lehčí a ovladatelnější a pro většinu výkonných zdrojů s nižším zatěžovatelem postačí.
| barva | cerna |
| Rozměr | 1 x 70 |
| Typové označení | H01N2-D |
| Určené pro | propojování svářecích kleští se svářecím zařízením |
| Výrobce | Nexans France |