- Akční ceny
-
-
- 1kanálové relé se suchým kontaktem
- 1kanálové relé s měřením spotřeby
- 2kanálové relé
- 2kanálové relé s měřením spotřeby
- Relé se 3 a více kanály
- Měřiče spotřeby
- Ovládání osvětlení pro instalace bez nulového vodiče
- Stmívače
- Ovladače 0/1–10 V
- Ovladače RGBW/RGBWW
- Vstupní moduly
- Ovládací panely
- Zásuvky pro vnitřní použití
- Zásuvky pro venkovní použití
- Chytré žárovky
- Senzory a dálkové ovladače
- Příslušenství Shelly
- Produkty Powered by Shelly
- Chytré termostaty tado°
- Chytré zámky Nuki
- Chytré osvětlení Innr
-
-
-
- Lubrikanty
- Kabelové punčošky
- Kabelové punčošky s rychloupínáním
- Kabelové smyčky
- GF3 SLIM
- GF3 Pero ze skelného vlákna Ø 3mm
- RP5
- RP 1
- RT 2008
- GF4.5 Pero ze skelného vlákna Ø 4,5 mm
- GF6 Pero ze skelného vlákna Ø 6 mm
- GF7.5 Pero ze skelného vlákna Ø 7,5 mm
- GF9 Pero ze skelného vlákna Ø 9 mm
- GF11 Pero ze skelného vlákna Ø 11 mm
- GF15 Pero ze skelného vlákna Ø 15 mm
- Runposticks
- CW 800 E Vřetenový naviják
- RM35 Přístroje pro měření délky kabelů
- RC3 Inspekční kamera
- RC2 Inspekční kamera
- XB 300, XB 500 a XB 500 T
- CB 260 Kabelový box
- PRO 530/670 Odvíječka kabelových bubnů
- Runpofilter 4500
- Akční sety
-
-
-
- Výprodej
- Domů
- NEXANS Svařovací kabel H01N2-D 1x50 (50 mm²), černý NEXANS Svařovací kabel H01N2-D 1x50 (50 mm²), černý
NEXANS Svařovací kabel H01N2-D 1x50 (50 mm²), černý
- Popis
- Parametry produktu
- Ke stažení
Kabel je určen k propojování svářecích kleští se svářecím zařízením. Pro flexibilní připojení pod malým napětím. K použití ve venkovním i vnitřním prostředí.
Pracujete s výkonným svařovacím zdrojem, svařujete dlouho bez přestávky nebo potřebujete kabel na větší vzdálenost? NEXANS H01N2-D 1x50 je harmonizovaný svařovací kabel s jednou žílou o průřezu 50 mm². Unese vysoký svařovací proud a má nízký úbytek napětí, takže se hodí i pro delší kabely ve výrobě. Jemně lanovaný vodič z tenkých měděných drátků zůstává poddajný a pryžový plášť ze zesíťovaného elastomeru odolává oleji a nešíří plamen. Kabel vyrábí Nexans France v závodě Bohain pod značkou TITARC a je určen pro svařovací obvody a jiné ohebné spoje s napětím nejvýše 100 V.
Je to pro vás?
Ano, pokud:
- potřebujete proud nad 300 A při zatěžovateli 85 % a nižším
- svařujete dlouho bez přestávky, na poloautomatu nebo automatu
- potřebujete delší kabely a chcete udržet nízký úbytek napětí
- váš proud a zatěžovatel odpovídají zatížitelnosti průřezu 50 mm² v tabulce níže
- kabel přijde do styku s olejem a mazivy
- pracujete uvnitř i venku
Ne, zvolte jiný model, pokud:
- máte běžnou dílenskou svářečku, pak vám postačí lehčí 1x25 nebo 1x35
- svařujete trvale proudem nad zatížitelnost 50 mm², pak zvolte 1x70
- hledáte kabel pro síťové napětí 230 V nebo 400 V, na to slouží například pryžový kabel H07RN-F
Hlavní vlastnosti
- jedna žíla 50 mm², jemně lanovaný vodič třídy 6 z holé žíhané mědi
- jmenovité napětí 100/100 V, určeno pro svařovací obvody
- zatížitelnost 285 A při zatěžovateli 100 %, 365 A při 60 % a 480 A při 35 %
- úbytek napětí 0,493 V na 10 m při 100 A
- plášť ze zesíťovaného elastomeru EM5, odolný vůči oleji
- nešíří plamen podle EN 60332-1-2
- harmonizovaný kabel podle EN 50525-2-81, licence HAR
- vnější průměr 13,2 až 16,5 mm
Konstrukce
Vodič o průměru 9,2 mm je spleten z drátků holé žíhané mědi o průměru nejvýše 0,21 mm a podle technického listu patří do třídy 6 podle IEC 60228. Od pláště ho odděluje separační páska. Plášť ze speciálního zesíťovaného elastomeru typu EM5 je černý, celková tloušťka izolace a pláště je u tohoto průřezu 2,2 mm. Na plášti je potisk USE HAR H01N2-D 1 x 50 s číslem výrobního závodu 213 a uvnitř kabelu je podle licence HAR modročervená identifikační nit výrobce. Harmonizační licenci vydala zkušebna LCIE pod číslem 644735 a potvrzuje shodu s EN 50525-2-81.
Odolnost
Plášť odolává oleji, zkouška podle normy probíhá v oleji při 100 °C, a snáší i náhodný kontakt s mazivy a slabými kyselinami. Kabel nešíří plamen podle EN 60332-1-2. Odolnost proti povětrnosti je podle výrobce dobrá, kabel lze tedy používat i venku. Vodu snáší při náhodném kontaktu, trvale ponořený být nesmí. Odolnost proti nárazům uvádí výrobce jako střední, kabel proto veďte mimo pojezdové cesty vozíků nebo ho chraňte.
Instalace a použití
Kabel propojuje svařovací zdroj s držákem elektrody a slouží jako zemnicí kabel k obrobku. Lze ho použít i pro jiné ohebné spoje pod malým napětím. Na koncích se osazuje rychlospojkou, držákem, zemnicí svorkou nebo kabelovým okem pro průřez 50 mm² a vnější průměr 13,2 až 16,5 mm. Nejmenší poloměr ohybu při pevném uložení je podle výrobce 45 mm. Pro ohýbání za pohybu výrobce hodnotu neuvádí, volte proto větší poloměr. Vodič smí mít v provozu nejvýše 85 °C a při zkratu 250 °C. Při převozu a manipulaci doporučuje výrobce teplotu nejméně -20 °C. Kabel o tomto průřezu je znatelně těžší, počítejte s tím při práci s držákem v ruce.
Kde najde využití
- kabely k výkonným svařovacím zdrojům
- zemnicí neboli zpětný kabel se svorkou k obrobku
- poloautomatické a automatické svařování s vysokým zatěžovatelem
- výrobní svařovací pracoviště a kovovýroba
- delší propojení mezi zdrojem a pracovištěm
- jiné ohebné spoje pracující pod malým napětím do 100 V
Důležité před nákupem
- Kabel je určen jen pro napětí do 100 V. Pro připojení svářečky do sítě 230 V nebo 400 V se nesmí použít.
- Pro zařízení s napětím nad 100 V, například pro plazmové řezačky, kabel nepoužívejte.
- Kabel má jednu žílu. Obvykle potřebujete dva kabely, k držáku elektrody a k zemnicí svorce, objednejte délku pro oba.
- Průřez vybírejte podle proudu a zatěžovatele svářečky. Automatické svařování má podle výrobce zatěžovatel až 100 %, poloautomatické 30 až 85 %.
- Tabulka výrobce kabelu vychází z pětiminutového cyklu. Štítky svářeček obvykle uvádějí zatěžovatel pro desetiminutový cyklus, proto při stejném procentu doporučujeme volit průřez s rezervou.
- Zatížitelnost v tabulce platí pro okolní teplotu 25 °C. Při 30 °C ji výrobce snižuje koeficientem 0,96, při 35 °C 0,91, při 40 °C 0,87 a při 45 °C 0,82. Pro vyšší okolní teplotu výrobce koeficient neuvádí.
- Pro trvalé zatížení volně na vzduchu uvádí technický list 273 A. Hodnoty pro svařovací cyklus pocházejí ze staršího listu řady a platí pro okolní teplotu 25 °C. Pro trvalé svařování doporučujeme počítat s nižší z obou hodnot.
- Úbytek napětí je podle výrobce 0,493 V na 10 m při 100 A stejnosměrného proudu a teplotě vodiče 85 °C. Počítejte s délkou obou kabelů.
- Při trvalém svařování u horní hranice zatížitelnosti doporučujeme větší průřez s rezervou, kabel se méně zahřívá a déle vydrží.
- Kabel váží přibližně 524 kg/km, 10 m tedy asi 5,2 kg. Počítejte s tím při práci v ruce.
- Rychlospojky a držáky vybírejte pro průřez 50 mm² a vnější průměr 13,2 až 16,5 mm.
- Kabel se prodává na metry, koncovky nejsou součástí.
Rozměry a zatížitelnost
| Parametr | Hodnota | Co to znamená v praxi |
|---|---|---|
| Zatížitelnost při zatěžovateli 100 / 85 / 60 / 35 % | 285 / 305 / 365 / 480 A | pětiminutový cyklus při okolní teplotě 25 °C, se štítkem svářečky porovnávejte s rezervou |
| Trvalá zatížitelnost na vzduchu | 273 A | údaj technického listu pro trvalý proud |
| Úbytek napětí | 0,493 V na 10 m při 100 A | vypočteno pro teplotu vodiče 85 °C, dva kabely po 10 m znamenají při 100 A asi 1,0 V |
| Odpor vodiče při 20 °C | nejvýše 0,386 Ω/km | nejvýše 0,004 Ω na 10 m |
| Vnější průměr | 13,2 až 16,5 mm | podle něj vybírejte rychlospojku a držák |
| Hmotnost | přibližně 524 kg/km | 10 m kabelu váží asi 5,2 kg |
| Teplota vodiče | 85 °C / 250 °C | v provozu / při zkratu |
Časté dotazy
Jaký proud kabel 1x50 unese?
Podle výrobce 285 A při zatěžovateli 100 %, 365 A při 60 % a 480 A při 35 %, vše při okolní teplotě 25 °C. Pro trvalý proud volně na vzduchu uvádí technický list 273 A.
Hodí se kabel pro automatické svařování?
Ano, pokud proud zdroje nepřekročí 273 A. To je trvalá zatížitelnost na vzduchu podle technického listu, tabulka pro zatěžovatel 100 % při 25 °C uvádí 285 A. Pro vyšší trvalý proud ověřte zatížitelnost 1x70.
Mohu kabelem připojit svářečku do zásuvky?
Ne. Kabel je určen jen pro svařovací obvod do 100 V. Pro přívod ze sítě použijte kabel pro síťové napětí, například H07RN-F.
Není kabel na práci v ruce příliš těžký?
Deset metrů váží asi 5,2 kg. Pro trvalé vysoké proudy je to rozumná daň za nízké zahřívání, u běžné dílenské svářečky je lehčí volbou 1x25 nebo 1x35.
Kolik metrů objednat?
Sečtěte délku kabelu k držáku a délku zemnicího kabelu. Na úbytku napětí se podílejí oba.
Vydrží kabel venku?
Ano. Výrobce uvádí dobrou odolnost proti povětrnosti a provozní teplotu -25 až +60 °C. Do vody kabel trvale neponořujte.
1x50 nebo 1x70?
| Parametr | H01N2-D 1x50 | H01N2-D 1x70 |
|---|---|---|
| Zatížitelnost při zatěžovateli 100 % | 285 A | 355 A |
| Zatížitelnost při zatěžovateli 60 % | 365 A | 460 A |
| Úbytek napětí na 10 m při 100 A | 0,493 V | 0,348 V |
| Vnější průměr | 13,2 až 16,5 mm | 15,3 až 19,2 mm |
| Hmotnost | přibližně 524 kg/km | přibližně 736 kg/km |
1x50 je vhodný pro výkonné zdroje a dlouhé svary, kde ještě oceníte rozumnou hmotnost kabelu. 1x70 zvolte pro trvalé svařování nejvyššími proudy nebo pro velmi dlouhá propojení, kde rozhoduje co nejnižší úbytek napětí.
| barva | cerna |
| Rozměr | 1 x 50 |
| Typové označení | H01N2-D |
| Určené pro | propojování svářecích kleští se svářecím zařízením |
| Výrobce | Nexans France |